Program

Definitivní verze festivalového programu, našlapaná až k prasknutí.

A pokud si v něm nenajdete to své, napište nám na pevnostcon@pevnost.cz, rádi se příští rok polepšíme!

Hudební stage

 • 14.00 – 15.00
  MÁŠA VRÁNA: IRSKÉ DUDY
  Ďábelský nástroj Uilleann Pipes se v rukách charismatické písničkářky a multiinstrumentalistky Máši, v současnosti členky dark pagan ambient hudebního uskupení Nemuer, rozezní v přítomnosti Renáty Janečkové z kapely Gliondar. Více na sedmivrani.webnode.cz.
 • 16.00 – 17.00
  HAKKA MUGGIES
  Čirá radost a síla vonící Irskem, Skotskem a Bretaní v rockovém, punkovém a mnohdy i drsnějším kabátku. Naše milovaná Hakka, která je součástí PevnostConu od úsvitu akce, se opět vrací na zlíchovské pódium. Protože bez jejich přítomnosti by v neděli už nevyšlo slunce! Více na www.muggies.cz

 • 18.00 – 19.00
  FIANNAN

  Jedna z největších legend českého keltského hraní, s pětadvacetiletou tradicí, vystoupí jen a pouze pro vás. Kytara, harmonika, banjo, flétny, whistle, housle, bodhran, harfa a mnoho dalších nástrojů jsou duší fenomenálních Fiannanů. Více na www.fiannan.cz.
 • 20.00 – 21.00
  FOGGY DUDE

  Hodně Irska a hodně punku tvoří dohromady pekelnou energetickou vlnu v podání parádních sympaťáků, kteří rozumí stejně dobře folkovým tradicionálům jako autorské muzice. V přítomnosti Foggy Dude vám bude krev tepat v žilách. Více na bandzone.cz/foggydude

Venkovní stage

 • 11.00
  OTEVŘENÍ AREÁLU
  Roztáčejí se první piva, chutná krmě je nachystána, stánkaři jsou připraveni se vytáhnout svým parádním sortimentem, akce začíná a redakce Pevnosti je stále ještě dost střízlivá, aby se pozdravila s fanoušky a pozdravila je na Zlíchově. U toho chcete být!
 • 11.30
  UVÍTÁNÍ KRÁLEM FAJKUSEM
  Martin Fajkus, šéfredaktor Pevnosti a vrchní pastevec naší redakční smečky, je skrz naskrz originál a k tomu naprosto neregulovatelně miluje lidi. Takže pokud jste ho dosud nepoznali osobně, náprava je zcela nutná! V žilách mu teče krev hobitů, v hlavě mu běží geekovská wikipedie, úsměv z tváře mu nejde odstranit ani bagrem. Právě proto to bude on, kdo vás všechny s otevřenou náručí přivítá na PevnostConu.
 • 12.00 – 13.00
  BRIGÁDA NAZAIR
  Vloni jsme zažili jejich vojenský dril, letos nás temná nilfgaardská elita pozve do svého táborového života. Nebudou chybět opevňovací ježci, robustní pavézy, polní kuchyně, ale také hráčské doupě s kostkami, kartami a plátýnkem. Dorazí i speciální gwintová sekce! Stejně tak si ale tahle parádní bandička ze zaklínačského světa připravila pro skupiny vyvolených speciální pikenýrský výcvik. Nenechte se pobízet, píky do rukou, nikdy nevíte, kdy se vám podobné znalosti začnou hodit!
 • 13.00 – 13.30
  ŠERMÍŘSKÁ SKUPINA ROTA BENE
  Hodinu po poledni poprvé zkříží meče bijci z exkluzivní šermířské formace Rota Bene, úzce propojení s veletrhem historie, fantasy a šermu RepliCon. Čekají nás zbraně, parádní kostýmy, a především vypiplaná šermířská choreografie, jejíž zásluhou se společně se sympatickými bojovníky přesuneme přímo do poloviny 15. století. Tohle se vám bude líbit, slibujeme! Více na www.rota-bene.cz
 • 13.30 – 14.00
  REGISTRACE DO COSPLAY SOUTĚŽE
  Také letos zaštiťuje klání o nejpohlednější kostým nepřekonatelná Martina Dari Antonínová. Chcete-li se soutěže účastnit, nezapomeňte se dostavit k ní, bude mít v ruce mikrofon.
 • 15.00 – 15.45
  DRUŽINA DRAČÍ HLÍDKY
  Unikátní herní RPG systém made in Česko vám veřejně představí odborníci z nejpovolanějších, na chvilku zabloudí i do obecné historie rolových her, abyste pochopili, že zdaleka ne všechno RPG hraní je „dračák“, a navíc si pro vás nachystali krátkou, ale pekelně intenzivní improvizovanou open air simultánku, ve které se může stát úplně cokoli. Budete ostatně její součástí. Chutě do toho, v kostky hleď!
 • 15.45 – 16.00
  VYHLÁŠENÍ PRVNÍHO KOLA TOMBOLY
  Kdo si tombolový lístek koupí, ten určitě neprohloupí. Věcné ceny do letošního honosného tombolobraní věnovali Pevnost, Laser, Mystery Press, Comic-Con Junior, Fantastická Epocha, Fantom Print, Crew, Argo, Planeta 9, One Hot Book, XB-1, naši milí stánkaři a mnozí další. A pokud byste zrovna byli na jiné atrakci, vězte, že vylosovaná čísla budou viditelně vyvěšena, abyste o nic nepřišli.

 • 16.00 – 17.00
  BRIGÁDA NAZAIR II
  Vloni jsme zažili jejich vojenský dril, letos nás temná nilfgaardská elita pozve do svého táborového života. Nebudou chybět opevňovací ježci, robustní pavézy, polní kuchyně, ale také hráčské doupě s kostkami, kartami a plátýnkem. Dorazí i speciální gwintová sekce! Stejně tak si ale tahle parádní bandička ze zaklínačského světa připravila pro skupiny vyvolených speciální pikenýrský výcvik. Nenechte se pobízet, píky do rukou, nikdy nevíte, kdy se vám podobné znalosti začnou hodit!
 • 17.00 – 17.30
  DRUHÉ VYSTOUPENÍ ŠERMÍŘŮ Z ROTA BENE
  Ani my sami neznáme příběh, okolo nějž bude opleteno druhého vystoupení bojovníků z Rota Bene. Tak se nechme společně překvapit. Můžeme ale slíbit jedno: adrenalin a testosteron potečou proudem, a pokud všechno dobře dopadne, naopak nepoteče krev. Účinkujících. Ani diváků. Doufejme. Protože meč se neptá! Více na www.rota-bene.cz
 • 18.00 – 19.00
  POZDRAV OD JUGGERŮ
  Po třech letech se do prachu a bláta PevnostConu vracejí futurističtí válečníci, lámající si kosti ve jménu psích lebek. Taky vám chyběli juggeři, uctívající brutální sport ze slavného posapo scífka s Rutgerem Hauerem? Nám též, a moc. A to se nyní změní. Gladiátoři a gladiátorky už ladí formu, řetězy jsou nachystány, tyče obaleny a helmy se tetelí na akci. Ať skrze exhibiční zápas, nebo dokonce díky menšímu turnaji se brutální zábava dětí našich vnuků opět objeví na Zlíchově. A ať si naši zdravotníci myslí cokoli, bude to zase super!
 • 19.00 – 20.00
  VYHLÁŠENÍ COSPLAYOVÉ SOUTĚŽE, TOMBOLY A DORT S MARTINEM FAJKUSEM
  Čas předat ceny, čas pogratulovat, a především čas vám poděkovat, že jste si na nás zase po roce udělali den a že jsme se během něj mohli společně tak báječně bavit. A protože tomu osud chtěl a PevnostCon už potřetí za sebou vychází i na narozeniny našeho milovaného Martina Fajkuse, samozřejmě nebude chybět dort a přípitek. Ale popravdě připijeme hlavně vám, našim návštěvníkům a čtenářům. Protože bez vás by žádný PevnostCon neexistoval.
 • 21.15 – 22.00
  FIRESHOW ZE SVĚTA DRAČÍHO DOUPĚTE

  Jeden z nejzářivějších diadémů celé fantastické party. Letos se s nimi uvidíme již potřetí. Po geniální Alence se Vojtěch „Elv“ Půlpán, Jan „JJ“ Jareš, Klára „Sýkorka“ Andresová, Alena „Visenna“ Šafaříková, Radek Holec, Leona „Laqhren“ Suchomelová, Lucie „Culka“ Beránková, Martin „Mathy“ Matějka, Veronika Matějková a další jejich přátelé s plamenem v oku vrhnou do světa Dungeons and Dragons, a to v dalším nezapomenutelném, jiskrném vystoupení, které půjde zhlédnout pouze a jenom na PevnostConu! Zrod jejich představení jsme mohli sledovat od prvních minut a bude to totální bomba!!!

LITERÁRNÍ stage

 • 12.30 – 13.15
  VYHLÁŠENÍ LITERÁRNÍ SOUTĚŽE VIDOUCÍ
  Pevnostní sesterské literární klání letos slaví jubilejní dvacetiny. Také v tomto roce vám pak na PevnostConu představí literární naděje, které se tento rok utkaly o ceněný palantírový vavřín. A pokud máte písmácké ambice, nesmíte tuhle akci minout. Vidoucí vám totiž prozradí tu nejsnazší cestu, jak dostat svoji povídku na stránky Pevnosti. Více na www.vidouci.cz.
 • 13.30 – 14.30
  VLÁDCI NERDOPOLIS
  Na sociálních sítích jste je nemohli minout. Kdo ale vlastně stojí za megatunou žertování nejen na téma pádu Západních Úvalů, za báječnými meme, ale taky za podcasty, videy na YouTube, moderováním, recenzováním a spoustou dalších aktivit? Kdo jsou vládci báječné říše jménem Nerdopolis? Znáte jejich přezdívky Libo-wan Kenobi a Honzík Křepelka, ale nyní je budete moci poznat osobně. A je s nimi hodně slušná hlína! Více na www.nerdopolis.cz.
 • 14.30
  COSPLAY SOUTĚŽ – REGISTRACE

  Vloni to byla hrozná paráda, takže opakovat! Martina Dari Antonínová bude opět garantem celoconové cosplayové soutěže. Jestli se tedy ve svých oblecích cítíte silní v kramfleku, anebo si chcete prostě jen zablbnout a projasnit den, jsme tu pro vás. Bereme profíky, bereme amatéry, bereme každého, kdo se nebude bát jít se svojí kostýmovanou kůží na trh!

 • 15.00 – 16.00
  AUTOŘI MYSTERY PRESS
  Emeritní šéfredaktor Pevnosti si založil nakladatelství a četli mu to lidi. A protože je z našeho kraje, začal se brzy věnovat i fantastice. Tomáš Němec, lodivod Mystery Press, je odhodlán představit festivalovému publiku svoje největší žánrové naděje a nejsilnější koně ze své fantastické stáje, a to Shigora Birdmana, Jakuba Maříka a Jakuba Hozu. Lepší průvodce životem mistrů písmen nenajdete. Více na www.mysterypress.cz
 • 16.00 – 17.00
  VĚDÁTOR NA PEVNOSTCONU
  Narodili se proto, aby se stali badateli na poli nejrozličnějších věd a popularizátory lidského poznání. Ale naštěstí jsou to taky geeci. Takže si užijte jejich vnitřní rozháranost během přednášky, kde se racionalita protne s mýty. Jan „JaRon“ Tomáštík a Ladislav Loukota jsou Vědátor a Vědátor je nachystán odhalit vám všechny taje fantastické vědy. Více na www.vedator.cz
 • 17.30 – 18.30
  REDAKCE PEVNOSTI
  Improvizovaná, zcela neformální, většinou s kelímkem piva v ruce vedená beseda, ve které Martin Fajkus a my, jeho ovečky, z vás taháme rozumy, jak dělat ještě hezčí časopis. A navrch hromada historek ze života Pevnosti, kterým nebudete chtít uvěřit. Přijďte si ťuknout, uděláme si vzájemně radost, a třeba bude zase i dort!
 • VYPRÁSKANÁ STAGE

  • KELTOVINY: MINIŠKOLIČKA PRÁSKANÍ BIČEM (průběžně celý den)
   Otevíráme poslední stage, pravděpodobně poslední, kam se dokážeme na Zlíchově nacpat. A máme pro vás něco exkluzivního. Spolek Keltoviny, který letos slaví kulaté narozeniny, se už deset let věnuje vzdělávacím programům zaměřeným na historii a teorii práskání bičem. Martin Štulla, popularizátor a mentor tohoto umění, pak se svojí velmi atraktivní miniškoličkou tento rok zavítá i na Zlíchov. Někdo tu chtěl být jako Indiana Jones? Šanci máte všichni, terče se mají na co těšit a my vám přitom zatleskáme!!! Více na www.keltoviny.cz 

  SLUNEČNÍ STAGE

  • DŮM RYTÍŘSKÝCH CTNOSTÍ (průběžně celý den)
   Robert Waschka a jeho žáci z Domu rytířských ctností jsou připraveni na PevnostConu napsat další kapitolu svého výcviku. Jejich umění bodu, seku a krytu, které se propracovalo až do Kingdome Come: Deliverance, bude opět rozvinuto vprostřed arény, jež k sobě zve každého, kdo si zvolil cestu meče. Od Aragorna až ke Geraltovi z Rivie, šermíři z DRC znají každý jejich pohyb. Více na www.drcbrno.cz
  • 13.00 – 16.00
   NOŽE MARTINA ČUMPELÍKA
   Vloni jeho vystoupení zhatila vyšší moc a bouře, letos už ale o svištící čepele nepřijdete! Sympatický artista a nebezpečně talentovaný vrhač břitů z dechberoucích adrenalinových produkcí Nightmare Show a Czech Cabaret Show hlásí comeback na zlíchovské terasy a díky tomu budeme moci okusit mistrovu dokonalou souhru s jeho kurážnými pomocnicemi a navštívit i Martinův vrhačský workshop, což je velmi nevšední zážitek. Ale pokud se chcete přiblížit k reálným asasínům, není jiná cesta. Tohle vás bude bavit.
  • PERSIAN DIVAS (průběžně celý den)
   Pokud se nic nepokaňhá, součástí letošního ročníku by mělo být také vystoupení Persian Divas, taneční skupiny půvabných dívek a dam, které se věnují převážně perským tancům a tancům Střední Asie a Blízkého východu. Mariell, Quamar, Halatir a další spanilé tanečnice nás přenesou do pohádek Tisíce a jedné noci a ještě dál a vězte, že k tomu mají také co říct, protože se praxi i teorii orientálních tanců zapáleně věnují dlouhé roky, často též na akademické a profesionální úrovni. Výjimečný zážitek pro výjimečné návštěvníky. Více na www.persiandivas.cz
  • AMBASÁDA ŽIŽCON (průběžně celý den)
   Deskovky a zase ty deskovky. Bez nich by to na Zlíchově, v dočasném azylu zářijového herního festivalu ŽižCon, určitě nešlo. A protože je tahle parta moc fajn, její členové si s vámi rádi zahrají i o týden dřív, v rámci PevnostConu. Krabice už jsou prý v komínku a zase to bude na pohodu jako vloni. Tak se je nestyďte oslovit. Vysvětli pravidla, dohlédnou na vás při hře a… porazit se bohužel jen tak nenechají, takže se zkrátka musíte snažit! Více na www.zizcon.cz.

   a další

  • STEAMPUNKOVÉ ŠAPITÓ
   Jen na málo místech najdete během conového běsnění klid, ale jedno takové vám určitě můžeme poradit. Uprostřed zlíchovských kaskád, tak trochu stranou od všeho světa, se rozkládá báječná zašívárna jménem Steampunkové šapitó, vedená čajovníkem a kavárníkem Tomem a jeho přáteli. Však je dobře znáte. Servírují úsměvy, prima nápoje, sladké dobroty, snad budou i dýmky, prostě ideální prostor na zklidnění, relax a fajnový pokec v klídku. Vřele doporučujeme!
  • MEDOVINOVÉ ZŘÍDLO
   Kvašený, z vody a medu vyrobený nápoj severských bohů, určený nejen vikingům či Arabům, ale také našim milovaným návštěvníkům. I medové víno se stalo jedním ze symbolů PevnostConu a také letos si ji budete moci užívat plnými doušky. Protože na Zlíchově chutná medovina dvakrát tak dobře. A pokud vše dopadne dle našich snů a přání, měl by se na kaskádách se svým whisky/whiskey stánkem, kde lze ochutnat i raritní piva, objevit také legendární Skotský klub ŠEDÝ PES.
  • ABENAKI TRIBE REENACTMENT GROUP
   Projekt, který se zabývá rekonstrukcí kmene Abenaků v období 18. století, tedy v časech francouzsko-indiánské války (!POZOR! Možná je znáte z filmu Polední Mohykán). Přijďte se seznámit se členykmene a prohlédnout si repliky tomahawků, pušek, nožů a sbírku čerstvých skalpů… ty vaše jsou vbezpečí! V rámci prezentace tohoto výjimečného spolku pak zazní i něco málo k českémureenactmentu tohoto období obecně a s trochou štěstí i pár výstřelů z mušket. Kmen Abenaki se těšína vaši návštěvu a v případě zájmu si tam můžete vyzvednout také abenacký náborový letáček!
  • LOTRVERSE A RAKTAARBAMI
   Bez cosplayerů by byl PevnostCon totální nuda v Praze. Proto vás všechny zas a znovu vyzýváme: klidně dorazte v kostýmech a rozhodně nemusí být dokonalé. Na Zlíchově budete mezi svými, takže žádné vrásky, navíc všude bude hromada fotografů, takže vaše snaha nepadne vniveč. A pokud chcete vidět, jak vypadá, když si dá s kostýmy někdo opravdovou práci, určitě na PevnostConu zavítejte do spojeného ležení spřátelených cosplay skupin LOTRVERSE a Skřetí klan RakTaarbami. Práce obou úderek je inspirovaná dílem J. R. R. Tolkiena, a zatímco první jmenovaní si vzali na paškál hlavní hrdiny Pána prstenů, ti druzí, pohrobci Morgotha, Saurona a Sarumana, se vynořili ze samotného Angbandu. Ale jsou hrozně fajn: to asi ty zbytky elfího genomu. Budou omalovánky, budou se kreslit runy, bude to moc prima. Děkujeme oběma týmům, že si na nás udělali čas!
  • NAŠÍ BÁJEČNÍ STÁNKAŘI
   Nachystejte grošíky, letos se máte na co těšit. Popkulturní radůstky všeho druhu na PevnostCon přivezou kluci z Grooters, dva sympatičtí srdcaři z pražských Vršovic, kteří jen pár metrů od Bohemky provozují svůj parádní geekovský obchůdek. Knížkami vás samozřejmě zahrne Komárovo létající knihkupectví – seňor Komár a Terezka už se na vás těší, a rozhodně nemohou chybět ani naše pevnostní stánky. Pohanské a historizující zboží včetně nožů nabízejí Silver a jeho kumpanie z Drakkaria Pagan Shopu. Nádherné ručně dělané opasky, brašny, kabelky a mnoho dalšího je doménou Honzy Kotrče a jeho paní z Heidrún Leather. Péči o medovinu letos pomáhá zajišťovat Tomovo Steampunkové šapitó. Nádherné autorské šperky z hloubi elfských lesů, postapokalyptických pustin a parních viktoriánských měst nabízí Klára Moulisová alias Gehita Shop. Autorské šperkařině, zakázkové tvorbě s nádechem steampunku, ale také parádním tričkům se věnuje Rebeca Rever. Osobitým náhledem na fantastiku v kombinaci s papírem překvapí tvůrkyně printů ilustrací a kronikářka podzimu Rzacze, pracující mimo jiné i s pryskyřicí a klacíky, které možná bude stát za zády i sám Witcherníček. Překrásné, ručně dělané vinutky a další šperky z taveného skla přiveze na Zlíchov NoraLis a se stejným materiálem, především v podobě úchvatných autorských diadémů, inspirovaných gotickou subkulturou, burleskou či fantasy světy, pracuje i skvělá Monica Otmili, která zároveň doveze i svíčky. A to zdaleka není vše. Samozřejmě nesmí chybět hobití Hůrka se vším krásným a báječným pro LARPovou existenci. A pokud máte rádi whisky a nezvyklá pivní dobrodružství, po letech naše lákání opět vyslyšel Skotský klub Šedý pes. No prostě, mazec!