Program

Definitivní verze festivalového programu, našlapaná až k prasknutí.

A pokud si v něm nenajdete to své, napište nám na pevnostcon@pevnost.cz, rádi se příští rok polepšíme!

Hudební stage

 • 14.00 – 15.00
  FIVE LEAF CLOVER
  Autorská tvorba a ostrovní tradicionály z dávných dob. A to hezky v tempu. Naši oblíbení Pětilístci válí a najde je zastavit! Více na www.5clover.cz
 • 16.30 – 17.30
  HAKKA MUGGIES
  Čirá energie vonící Irskem, Skotskem a Bretaní v rockovém a mnohdy i drsnějším kabátku. Stálice našeho festivalu napíší další skvělou hudební kapitolu. Více na www.muggies.cz

 • 18.00 – 19.00
  BRAN

  Bretaňské tóny, skočné melodie a písně šumící mořem a dobrodružstvím. Vynikající muzika, která na vás dýchne keltskými legendami, to je Bran. Více na www.branband.cz
 • 20.00 – 21.00
  DELORAINE 
  Kapele Deloraine, špičce tuzemské fantasy muziky, v žilách koluje krev z pohanských dob a už dávno nezpívá jen o zaklínačích. Přijďte si je užít s námi. Více na www.deloraine.cz

Venkovní stage

 • 11.00
  OTEVŘENÍ AREÁLU
  Roztočení píp a servírování první krmě, natěšení stánkaři s kompletní nabídkou zboží a redaktoři a šéfredaktoři Pevnosti ještě při smyslech. U toho chcete být!
 • 11.00 – 11.30
  BRIGÁDA NAZAIR
  Nilfgaardská vojenská elita nesmí na PevnostConu chybět A co nám temní pěšáci předvedou? Nejen, že si na Zlíchově vybudují tábor, ale jsou svolní také k pořadovému cvičení, ke střetu formací, rádi vám představí své zbraně i další vybavení, a pokud se na to cítíte, vždy mají s sebou i ďábelské lhářovy kostky a kostky na poker. Tuhle perfektní living fantasy bandičku chcete vidět v akci!!! Více na https://www.facebook.com/Nilfgaard.brigada.Nazair/
 • 12.00 – 12.30
  UVÍTÁNÍ KRÁLEM FAJKUSEM
  Martin Fajkus, šéfredaktor časopisu Pevnost, je jenom jeden (naštěstí), a pokud jste jej dosud nepoznali osobně, musíte to okamžitě napravit! V jeho žilách vře krev hobitů a literární znalosti by mu mohl závidět i knihovník z Neviditelné univerzity. Nekorunovaný král Pevnosti vás všechny na PevnostConu přivítá s otevřenou náručí.
 • 12.30 – 13.00
  ŠERM FUENTE OVEJUNA – ŽIŽKA
  I letos vás čeká zvonění čepelí, meče, sekery, kaskadérské kousky a strhující podívaná. A k tomu dostatek humoru. V prvním bloku zazní příběh o nejslavnějším vojevůdci našich krajin. Jste připraveni zvědět, jak Jan Žižka přišel o svou bulvu? Pak se vydejte cestičkou k ovčímu pramenu na výlet do dějin vzdálených osm staletí.
  Více na https://www.fuente-ovejuna.cz/
 • 13.00 – 14.00
  ÚŽASNÝ ČÓRY A JEHO VZDĚLANÍ HLADOVCI
  Improvizační divadlo ignoruje pravidla a neuznává hranice. Proto se klidně může stát, že z vás Úžasný Čóry a jeho vzdělaní hladovci udělají součást svého vystoupení. Slíbit můžeme jediné: hlavními hrdiny zde budou postavy, které velmi dobře znáte ze všech koutů říše fantastiky.
 • 14.00 – 14.30
  BRIGÁDA NAZAIR
  Nilfgaardská vojenská elita nesmí na PevnostConu chybět A co nám temní pěšáci předvedou? Nejen, že si na Zlíchově vybudují tábor, ale jsou svolní také k pořadovému cvičení, ke střetu formací, rádi vám představí své zbraně i další vybavení, a pokud se na to cítíte, vždy mají s sebou i ďábelské lhářovy kostky a kostky na poker. Tuhle perfektní living fantasy bandičku chcete vidět v akci!!! Více na https://www.facebook.com/Nilfgaard.brigada.Nazair/

 • 14.30 – 15.00
  ZAKLÍNAČI Z DOMU RYTÍŘSKÝCH CNOSTÍ
  Smrtící a dobře trénovaní žáci trojctihodného Roberta Waschky opět předvedou něco ze svého umění bodu, seku a vykrytí. Mistři šermířské arény jsou připraveni na cokoli. A letos se jejich lekce zaměří zaklínačským směrem. Stříbrný na příšery, ocelový na lidi, však uvidíte. Více na  https://www.drcbrno.cz/
 • 15.30 – 16.30
  SPOLEČNÉ BUBNOVÁNÍ S DRUM CIRCLE
  Dovolte nám pozvat na společné skupinové bubnování, během nějž navrátíme Zlíchov alespoň na hodinu do primordiálních časů tlup, prvobytně pospolných společností a vydáme se ruku v ruce po stopách zapomenutých i stále existujících přírodních národů. Pod dozorem skvělého Petra Šušora, certifikovaného facilitátora metody Drum Circle a muzikanta, jehož si můžete pamatovat z Malé bílé vrány, sladíme naše rytmy a slibujeme naprosto nevšední a unikátní zážitek, občerstvující tělo i mysl. Více na www.bubnujeme.cz.
 • 16.30 – 17.00
  BRIGÁDA NAZAIR
  Nilfgaardská vojenská elita nesmí na PevnostConu chybět A co nám temní pěšáci předvedou? Nejen, že si na Zlíchově vybudují tábor, ale jsou svolní také k pořadovému cvičení, ke střetu formací, rádi vám představí své zbraně i další vybavení, a pokud se na to cítíte, vždy mají s sebou i ďábelské lhářovy kostky a kostky na poker. Tuhle perfektní living fantasy bandičku chcete vidět v akci!!! Více na https://www.facebook.com/Nilfgaard.brigada.Nazair/
 • 17.30 – 18.00
  ŠERM FUENTE OVEJUNA II – GOLEM
  Věřte nebo ne, Sherlock Holmes nevládnul jenom dýmkou, houslemi a neotřesitelnou logikou. Břitký detektiv se umí dost solidně ohánět i pěstmi, samozřejmě s pověstným britským klidem, a cizí mu nejsou ani nejrůznější zbraně. A nyní se rozhodnul rozlousknout záhadu našeho Golema. Že se všechno odehraje trochu jinak, než říkají pověsti, je zcela jisté.
 • 19.30 – 20.00
  FINÁLE TOMBOLY, VYHLÁŠENÍ COSPLAYOVÉ SOUTĚŽE, 20 LET PEVNOSTI A NAROZENINY KRÁLE FAJKUSE
  Tady se bude rozdávat a slavit. Ostatně slavíme krásné kulaté narozeniny. Už je to dvacet let, co je Pevnost na světě a má tak parádní čtenáře a přátele, jako jste vy.
 • 21.30 – 22.00
  FIRESHOW ORDURES A DAČIČTÍ
  Ohnivá show spřátelených skupin historického šermu Ordures a Dačických, která vás na cestu domů tak rozpálí, že nevychladnete až do příštího ročníku! Parádní muzika, příběh pro nás, geeky, lepá těla a plameny všude kolem. Však je znáte z minulého ročníku. A také letos přicházejí s novinkou, kterou neuvidíte nikde jinde na světě!

LITERÁRNÍ stage

 • 15.00 – 15.30
  VYHLÁŠENÍ LITERÁRNÍ SOUTĚŽE VIDOUCÍ
  Poznejte budoucí spisovatelské hvězdy. Poznejte naděje z naší literární soutěže. A pokud také máte písmácké autorské ambice, tuhle část programu nesmíte vynechat za žádnou cenu. Pouze a jen v přítomnosti Vidoucích se dozvíte, kterak je možné dostat svoji povídku na stránky Pevnosti!!! Více na http://www.vidouci.cz/
 • 15.30
  COSPLAY SOUTĚŽ – REGISTRACE
  Martina Dari Antonínová se stala garantem festivalové novinky, celoconové cosplayové soutěže. Cítíte se se svými kostýmy silné a silní v kramflecích? Chcete zúročit dlouhé hodiny piplavé práce? A chcete se dostat skrze fotografie na stránky časopisu Pevnost? Pak ostych stranou a pojďte do toho.

 • 16.30 – 17.30
  REDAKCE PEVNOSTI
  I my jsme zvědaví. Líbí se vám Pevnost? Něco byste chtěli vylepšit? Chcete někomu z redaktorů koupit pivo? Chcete, aby někdo z redaktorů koupil pivo vám? Chcete se dozvědět něco ze zákulisí vašeho nejoblíbenějšího časopisu? Odpověď je jednoduchá, vzhůru na besedu s redaktory. Jen tedy hrajeme trochu bez pravidel, ale to vás asi nepřekvapí.
 • 18.30 – 19.30
  AUTOŘI EPOCHY
  Epocha je skvělé nakladatelství, které vydává neméně skvělé tuzemské autory. O tom, jaké mají plány a nejen oni, co vás čeká a proč byste měli investovat do písmenek místo do zlata a drahokamů, vás přesvědčí přední české literární hvězdy, báječná Míša Merglová a také Lucie Lukačovičová, Martin Paytok a Petr Brožovský.
  Ať žije https://www.epocha.cz/knihy/fantasticka-epocha/edice-fanstasticka-epocha/.
 • SLUNEČNÍ STAGE

  • ŽONGLOVÁNÍ A TANEC S OHNĚM
   Kde jinde můžete být na Zlíchově blíže slunci a bohům novým i starým? Na vrchním hřišti , jehož součástí jsou i šenk a medovina, vznikla nová stage. A ohnivci Ordures a Dačičtí si tam pro vás na odpoledne připravili dva workshopy. Kapacita pro aktivní účast je omezená, aby se vám mohli náležitě věnovat, ale přihlížet může kdokoliv. Dvě skupinky po pěti se mohou zúčastnit asi dvacetiminutového žonglérského workshopu, v němž se naučí základní teorii, a pak si vybrané prvky vyzkouší v praxi. První skupinka nastoupí na značky ve 14:30, druhá v 15:00. Zájemci a zájemkyně o tanec s ohněm si také přijdou na své – první pětice od 16:00 a druhá od 16:30 si vyzkouší ve své dvacetiminutovce tanec se zápalnými vějíři nebo lanem.
  • NOŽE MARTINA ČUMPELÍKA
   Martin Čumpelík, velesympatický vrhač břitů z dechberoucí adrenalinové produkce Nightmare Show, byl jednou z největších ozdob našeho předchozího ročníku. Proto také nyní rozšíří svoje působení na zlíchovských terasách. Nejen, že budete na Sluneční stage moci okusit trochu té hrůzy doslova na vlastní kůži a náležitě oceníte mistrovu dokonalou souhru s jeho kurážnými pomocnicemi, ale stejně tak budete moci na Sluneční stage navštívit i jeho vrhačský workshop, což je velmi nevšední zážitek.  Ale pokud se chcete přiblížit k reálným asasínům, není jiná cesta. Tohle vás bude bavit.

 • AMBASÁDA ŽIŽCONU
  Slovutný herní svátek jménem ŽižCon se sice na Zlíchově odehraje až týden po PevnostConu, nicméně i tak se jeho organizátoři uvolili, že návštěvníky fantastických narozenin provedou světem bleskových party her a rychlých karetních i jiných dramat, která zaberou jen chvíli, a přesto nabízejí královskou zábavu, emoce a šanci parádně se zhádat. A Výbušná koťátka budou jen začátek! Určitě ambasadory ŽižConu navštivte, jsou to moc fajn lidi a je s nimi kopa zábavy!
 • STÁLÁ STANOVIŠTĚ

  • Šéfredaktorský stůl
   Bývalý šéfredaktor Pevnosti Tomáš Němec, současný šéfredaktor Martin Fajkus a jejich družina (redaktoři, spisovatelé, grafici, ilustrátoři a vůbec všichni, kteří jsou nebo byli tělem a duší Pevnosti) si tradičně rezervovali stůl, u nějž nebude o zábavu nouze. Pokud máte jakékoliv dotazy, nebo jen chcete osobně poznat ty, kteří pro vás vytvářeli a vytvářejí váš časopis, tohle je ideální příležitost. Nebojte se je oslovit, zeptat se nebo si přisednout. Nekoušou a nemají kam utéct!
  • Aréna Domu rytířských ctností
   Zakuste šerm na vlastní kůži. Pod dohledem profíků si budete moci vyzkoušet mnohé ze seminářů pořádaných skvělými odborníky z Domu rytířských ctností, kteří tradičně upřednostňují praxi před teorií! Takže už si zakládejte na mozoly, budete je na meč potřebovat.
  • Skřetí ležení RakTaarbami
   Poprvé jste je mohli na PevnostConu vidět v roce 2020, a kdo na ně tehdy na Zlíchově narazil, potvrdí, že jsou báječní! Slovutný klan RakTaarbami přijel ze samotné Středozemě J. R. R. Tolkiena. Nádherně ohavní skřeti vám ukáží, jaké je to žít ve stínu Rudého oka. A samozřejmě vás čeká hromada aktivit. Více na https://www.facebook.com/RakTaarbami
  • Potterfan
   Kouzelný vhled do světa brýlatého čaroděje. Skvělý cosplay, prima atmosféra, řada činností pro malé i velké a k tomu skvělí lidé, kteří od srdce rozumějí vašemu bradavickému zaměření. Kdo ví, třeba vás svezou i na testrálovi. Jen pozor na jejich lektvary, mají dračí sílu! Více na http://www.potterfan.cz/
  • Rodinná zábava s Prague by Night
   Pro nejmladší jsme přichystali dětský koutek, který bude mít na starosti Gendrim, nebo si s nimi můžete zahrát deskovky s Prague by Night. Dokonce se bude kreslit na tvářičky! Jasně, že je PevnostCon i pro nejmenší, vždyť tam budou i naše ratolesti a musíme dbát o novou fantastickou generaci!
  • Smečka Katky Siňorové
   Všichni jste někdy chtěli zlovlka. Stejně jako my. Kdo říká, že ne, chce ho dodnes. A co takhle se s nimi vyfotit? Kateřina Siňorová, skvělá cvičitelka československých vlčáků pro filmařské a fotografické účely, zavítá se svojí smečkou přímo na Zlíchov. A mimochodem, kdybyste měli zájem, rovnou se tam s ní můžete dohodnout na profi focení. Ty obrázky, které potkáte na jejím FB, jsou fenomenální. Více na  https://souhvezdi-vlku.proweb.cz/
  • Tržiště s bardem, fakírem a další zábavou
   Vy víte, že bez stánků by to prostě nebylo ono. A protože jsme fanouškovská akce, snažíme se pro vás rok co rok náš celozlíchovský tržíček vystavět tak, abyste v něm sehnali od každé dobroty něco a vždy zároveň něco nového navíc. Obchůdek pro milovníky historických replik a naše dlouholeté spojence z Drakkaria Pagan Shop už dobře znáte. Nesmějí chybět ani letos. Stejně tak se na třetím PevnostConu potkáte i s Honzou Kotrčem a s jeho exkluzivním kožedělným obchůdkem JK Leathercratf. A jako nováček se na vrchním hřišti představí parádní zboží od Dagfari, parádního krámku s řemeslnými a uměleckými předměty od Davida Tůmy. Mimochodem, mají i super med. O knížky se pak tradičně stará Komárovo létající knihkupectví, ale fantastická slůvka budete moci sehnat i na stáncích Pevnosti, z nichž jeden s námi bude obývat přímo nakladatelství Fantastická Epocha. Jelikož dorazí také jeho autoři, a nejen ti z besedy z Literární stage, máte skvělou šanci na lovení autogramů. A jedeme dál: letos máme to štěstí, že na Zlíchově uvítáme hned čtyři originální a skvělé šperkařky. Báječnou uměleckou ruční tvorbou se blýsknou steampunková Klára Gehita Moulisová, Tereza Rzacze Alešová z Jiného příběhu, hned vedle Steampunkového šapitó narazíte na Rebecku Rever a zároveň se můžete těšit na Irenu Eire Šmérkovou, šperkařku, jež mimochodem tvoří diadémy i pro Deloraine na vystoupení a do klipů. Anebo byste chtěli radši meč? To zajistí Chladné zbraně a rádi vám ke svým břitům i něco poví. Fantazácké radosti dodá emeritní Hůrka, známá též jako Lira. Veškeré geekovské a popkulturní drobnůstky od oblečení po figurky nabízí smíchovský krámek Gamlery. Vše pro cosplayery a spoustu dobrých rad zase získáte od Cosplay Shopu, vedeného pevnou rukou Romana Pivce. Pro nejmladší jsme přichystali dětský koutek, který bude mít na starosti Gendrim, nebo si s nimi můžete zahrát deskovky s Prague by Night. Dokonce se bude kreslit na tvářičky! A hned vedle sídlí králové rodinné zábavy z řad Potterfanů. Medovinu dodá Blavicon, protože nikdo jiný se v ní nevyzná tak jako oni. A ani to zdaleka není vše. Laskominy všeho druhu k snědku, pivo Pernštejn, limonády, whiskey i whisky, dokonce prý budou i palačinky. Zkrátka na ničem jsme nešetřili, protože dvacetiny si zaslouží styl… a hlavně vás. Přátelé, uvidíme se za pár dní!!!
  • Tábor brigády Nazair
   Brigáda Nazair ve jménu císaře Emhyra, Bílého plamene tančícího na mohylách nepřátel, má kromě pohybových aktivit připravené i své parádní vojenské ležení, propojené s lazaretem. A prý i fisstech bude. Ale o tom nechceme vůbec nic vědět.
  • Více piva a více koláčů!
   Tohle křičeli trpaslíci na Bilba a vy nemusíte, protože se postaráme o vaše plné žaludky. Na místě bude několik hospůdek a krčem. Samozřejmě nebude chybět medovina, hromady jídla nebo možnost dát si dobrý čaj nebo kávu. A komu frčí pivínko, vězte, že jsme upgradovali na lahodný Pernštejn!
  • Steampunkové šapitó
   Věřte, že i na zlíchovských terasách se dá ukrýt před hlukem boje a řinčení ocele. Našli jsme ideální místo, kde se vám bude nádherně relaxovat: Steampunkové šapito. Místo, kde se zastavil čas v době, která nikdy nebyla. Prý tam budou i moc prima mlsky.
  • Celoconová hra
   Mohli bychom, že? A tím zdaleka nekončíme!