Ve stínu slunce - Jakub Mařík

Hra na kočku a myš ve stínu žhavého slunce. Když se z pasti stane nelítostné bojiště!

Román, Sci-fi, Česká literatura

Lidstvo je zase jednou válce. Tentokrát ovšem netuší pořádně s kým. Záhadní Korzáři opakovaně napadají jejich kosmické lodě, přitom však žádný „nepřítel“ nebyl dosud fyzicky zajat, zabit nebo alespoň spatřen. Hrozba je však skutečná a válečné flotile nezbývá než reagovat adekvátním způsobem – útokem. Jak však bojovat s protivníkem, o němž absolutně nic nevíte?

Ve stínu slunce je kosmická střílečka, napsaná tak, že i za velkou louží by mohli závidět. Ačkoli Jakub Mařík těží ze zaběhnutých modelů subžánru military SF, natolik dovedně pracuje s gradací děje a jazykovými prostředky, že se člověk ani nemá čas pozastavovat nad tím, že tohle či tamto zná odjinud. Prakticky od prvního řádku se ocitáme uprostřed nemilosrdného střetu dvou bitevních křižníků, přičemž těch dvě stě osmdesát stran textu se nevěnuje ničemu spletitějšímu, než jak si poražení (lidé) snaží zachránit čest před vítězi (korzáři).

Pěkně tu přitom funguje vojenský humor i ostrá akce, aniž by to celé sklouzlo do laciné armádní agitky, v níž statečné zelené mozky vítězí nad nepřemožitelnou přesilou. A přestože uzavřená dílčí zápletka staví na časovém presu, kdy se problém musí vyřešit tady a teď, protože jinak budou ze všech mrtvoly, pořád zbývá prostor na nenásilné rozehrání většího konfliktu v pozadí, jehož skutečný rozměr se projeví až v dalších románech. Dobrou zprávou je, že na ně nemusíme čekat dlouho – druhý díl je už na trhu a na třetím se pilně pracuje.

Objednat Pevnost Plus s touto přílohou

Objednání přílohy Ve stínu slunce - Jakub Mařík:

Pošlete nám Vaše kontakty a poté se domluvíme na podrobnostech objednávky nebo předplatného. Položky označené hvězdičkou jsou povinné.