Tad Williams - Srdce ztraceného / Theo Addair - Na kraj světa

Skvělá klasická fantasy! Je libo návrat do východního Ardu?

Přílohou Pevnosti 12/2021 může být kniha Srdce ztraceného nebo Na kraj světa.

Fantasy, Román, Světová literatura

Tad Williams – Srdce ztraceného

Ineluki, strašlivý král bouří, byl poražen. Zbytky jeho spojenců, nesmrtelných Nornů prchají na sever zpustošenou krajinou a v patách je jim vojsko lidí a jejich spojenců. Protože tohle musí skončit. Už nikdy nesmí Východní Ard rozvrátit válka podporovaná tou nejtemnější magií, kdy bratr čelil bratru a ze země vylézaly nejděsivější stvůry. Jenže… nakonec se ty největší stvůry skrývají v nás, a i v monstrech může být kus člověka nebo aspoň cti. Co se ale stane, když pro to nejlepší v nás není prostor?

Srdce ztraceného bylo jednou z událostí první dekády tohoto století v americké fantasy. Návrat Tada Williamse do světa Východního Ardu, navíc zasazený hned po událostech Věže zeleného anděla?! A Williams očekávání nezklamal. Jen je naplnil jinak. Jeho krátký román je vášnivou obžalobou války a toho, jak zapomínáme na dobro. Navíc se konečně podíval i do duše druhé strany konfliktu. A Nornové jsou… fascinující. Nejen proto, že ze svého pohledu jen napravují velkou křivdu. Jsou mezi nimi i opravdoví sympaťáci, ale masomlýnek války jim nedovolí nic jiného než pokračovat v sebezničujícím boji. A nad vším se vznáší přízrak jejich děsivé vládkyně…

———————

Fantasy, Román, Česká literatura

Theo Addair – Na kraj světa

Kiro byl vždycky jiný. Léta ho sužovaly nemoci a laskavosti v životě moc nezažil. Matku mu odvlekli do Čtyřměstí, otec má co dělat, aby je uživil, a na přátele může Kiro rovnou zapomenout – děti z vesnice jím pohrdají. Až na jedno. Darius, přezdívaný Dárek, je stejně jako Kiro vyděděnec společnosti, a brzy je tak spojí nerozlučné přátelství. Jenže nic není tak snadné, jak by si člověk přál, a na Kira s Dárkem čeká řada nesnadných rozhodnutí. A dost z nich bude mít spojitost s tajemnou Terezou.

Město plné divostrojů a půvaby venkova

Jedním z výrazných prvků příběhu je kontrast mezi malebnou vesnicí s tradičními přístupy a Čtyřměstím, v němž stroje samy mlátí obilí nebo vyrábějí sukno. Ovšem lidé, kteří uctívají Matku Zemi, to nemají jednoduché nikde. Na vesnici jsou za čarodějníky, které je třeba potrestat – ovšem město jim možná dokáže udělat i horší věci. A právě v takovém světě se musí Kiro naučit přežít. Ve světě protikladů, kde stejně snadno, jako mu laskavá Anastázie nabídne domov a rodinu, může jinde o všechno přijít. Ve světě, kde je přátelství s Dariem zrovna tak darem jako prokletím. A ve světě, kde jediné nepozorné slovo nemusí znamenat nic – anebo všechno.

Už první pohled na knihu prozradí, že netopýr z obálky bude klíčový. A skutečně, právě pro něj se Kiro se svými přáteli musí vydat. Čeká ho tak nelehká cesta, která ozkouší nejen jeho odhodlání, schopnosti a sílu, ale naučí ho také poznat sám sebe a to, že ne všechno a všichni jsou takoví, jakými se zdají.

Tak trochu jiné young adult

Najít na pultech young adult knihu z prostředí, které připomíná historickou českou kotlinu, není snadný úkol. Theo Addair je ve své novince civilní a odlehčený stejně jako u předchozích knih Muffin a čaj nebo Koláčky a spiklenci a na čtenáře tak čeká čtivé putování, jehož síla netkví v magií přesycených kulisách nebo hlasité záchraně světa, ale v drobných aktech laskavosti. Právě tento aspekt všednosti a zemitosti odlišuje knihu od konkurence a dělá z ní vítané zpestření. Autorovi trvalo napsat celý příběh přibližně dva roky téměř každodenní práce a na výsledku je to rozhodně znát. A i když nakonec spánkem pod oskeruší nezískáte čarovnou moc, kniha vám propůjčí alespoň na chvíli pocit, že taková magie je skutečná. A pak už jen budete s netrpělivostí vyhlížet druhý díl.

Objednat Pevnost Plus s touto přílohou

Objednání přílohy Tad Williams - Srdce ztraceného / Theo Addair - Na kraj světa:

Pošlete nám Vaše kontakty a poté se domluvíme na podrobnostech objednávky nebo předplatného. Položky označené hvězdičkou jsou povinné.