Prokletý Dilvish - Roger Zelazny

Jdi a zabij temného čaroděje! Meč a magie s poetikou amberu.

Román, Fantasy

Udatného bojovníka s elfskými kořeny Dilvishe žene vpřed pomsta. Poté co kvůli kletbě zlého čaroděje Jeleraka strávil dvě století v pekle a poté co jej při útěku nezastavilo ani pět mocných jezdců chystajících mu smrt, vydává se na cestu za svou nemesis. Doprovází jej mluvící magický, ocelový oř Black, a aby dosáhli vytčeného cíle, musejí se postupně vypořádat s čaroději, lapky, bohy a bohyněmi, s upíry, zombiemi, s pohyblivým městem… a s mnoha dalšími přirozenými i nepřirozenými stvůrami.

Kniha je koncipována jako řada volně na sebe navazujících povídek, jejichž rozsah se pohybuje od pěti po šedesát stran. Autor je psal přes dvacet let a posléze se vše rozhodl propojit do jednoho celku. Kdo zná Amber, Zelazného majstrštyk, asi nebude překvapen, jak invenčně si autor pohrál s principy žánru meč a magie. Rekvizity a kulisy jsou stejné jako u Roberta E. Howarda (Barbar Conan) nebo třeba Fritze Leibera (Fafhrd a Šedý Myšilov), ale způsob, jak k nim Zelazny přistupuje, má v sobě neopakovatelnou poetiku a je plný skrytých odkazů a vtipných řešení jednotlivých zápletek. Ano, hodně se tady ohání mečem, hodně se i kouzlí, a vše se žene vpřed v neutuchajícím tempu, kde žádné slovo není zbytečné. Ale zároveň se zde nic nebere příliš vážně a je vidět, s jakým nadhledem autor k tématu přistoupil.

Zelazného Prokletý Dilvish je příjemné oddychové čtení na jedno odpoledne, které je výjimečné tím, jak zábavně překračuje hranice žánru meče a magie.

Objednat Pevnost Plus s touto přílohou

Objednání přílohy Prokletý Dilvish - Roger Zelazny:

Pošlete nám Vaše kontakty a poté se domluvíme na podrobnostech objednávky nebo předplatného. Položky označené hvězdičkou jsou povinné.