Rok poté - William R. Forstchen / Městečko Pines - Blake Crouch

Když převezme vládu byrokrat…

Přílohou Pevnosti 8/2020 může být kniha Rok poté nebo Městečko Pines.

Postapokalyptický, Sci-fi, Román

William R. Forstchen: Rok poté

Svět byl zasažen silným elektromagnetickým pulsem. Většina techniky byla zničena, vývoj civilizace se vrátil o mnoho let zpět. Ale Spojené státy se nevzdávají a snaží se opět z popela zbudovat zaniklou funkční společnost.

Kniha Rok poté začíná dva roky po tom dni, jak lidé apokalypsu nazývají. V malém městě na okraji divočiny se ujímá velení vysloužilý vojenský veterán a s pomocí místních obyvatel se opět snaží postavit se na vlastní nohy a získat soběstačnost. Primárním úkolem je zajistit bezpečnost; městečko totiž bylo v minulosti cílem hordy drancířů. Proti je však nová vláda, která začíná s nucenými odvody.

Příběh zachycuje počátky konfliktu, snahu o rozumnou dohodu i vyvrcholení v podobě ozbrojeného střetu. Rozkazy shora se střetávají se zdravým rozumem a lidským přístupem; každá ze stran je odhodlána obětovat životy, aby dosáhla svého. Děj se odehrává v kulisách postapa a autor nabízí kromě vývoje dění v USA i střepy z ostatních částí světa. Vyprávění sice obsahuje akční scény a je poměrně svižné, ale především ukazuje nesmyslnost byrokracie. A také je oslavou vlastenectví.

———————


Postapokalyptický, Sci-fi, Román

Blake Crouch: Městečko Pines

Městečko Pines skrývá mnohá tajemství. Ethan Burke to zjistí na vlastní kůži, když se vydá vyšetřovat zmizení své kolegyně z tajné služby. Cestou má nehodu a probere se v nemocnici. Ačkoliv se k němu místní obyvatelé chovají laskavě, brzy vyjde najevo, že nemají v plánu ho z městečka nechat odejít. A aby ho zastavili, použijí jakékoliv prostředky.

Atmosférických záhad není nikdy dost, a trilogie Městečko Pines patří k těm nejlepším, které vyšly i česky. První díl nastoluje pravidla hry. Ethan přijíždí do městečka a zjišťuje, co se děje. Díky krátkým kapitolám děj rychle plyne vpřed a román je tak možné přelouskat během několika hodin. Autor prostředí svého světa líčí velmi sugestivně a nebere si servítky, díky čemuž se román zvládne zavrtat do hlavy a hned tak nezmizí.

Městečko Pines je jednou z knih, kterou si jde snadno pamatovat i delší dobu po přečtení. Pomáhají k tomu i zajímaví hrdinové, nejenom Ethan, který sice není žádný superhrdina, ale sympaťák, jemuž jde snadno držet palce. Závěrečný zvrat navíc dokáže překvapit, aspoň pokud jste již neviděli stejnomenný seriál o dvou sériích.

Objednat Pevnost Plus s touto přílohou

Objednání přílohy Rok poté - William R. Forstchen / Městečko Pines - Blake Crouch:

Pošlete nám Vaše kontakty a poté se domluvíme na podrobnostech objednávky nebo předplatného. Položky označené hvězdičkou jsou povinné.