Rezistence - Veronica Rothová

Dystopie nestárnou. Boj o svobodu ve světě frakcí.

Sci-fi, Román

Povstalecká trilogie, možná lépe známá pod názvem Divergence, je klasikou young adult v žánru dystopie, která se svého času dočkala i filmového zpracování. Postapokalyptická společnost rozdělená do frakcí podle toho, na jaké „ctnosti“ si jednotlivé skupiny lidí nejvíce zakládají, dává vzniknout „divergentním“ jedincům, kteří ani do jedné z frakcí nezapadají, protože mají spíš „od každého něco“. A právě takovou všestrannou hrdinkou je i Tris Priorová, hlavní postava této série.

Rezistence navazuje po „úvodu do světa“ v Divergenci, kde jsme si představili frakce i hrdiny a prošli si tréninkovým kolečkem. Vrháme se tak rovnýma nohama do akce a boje proti nefunkčnímu systému, který se snaží každého zatlačit do předem vymezené škatulky. Tris postupně prochází alespoň několika okamžiky života v každé z frakcí a její pohled na svět – stejně jako ten čtenářův – se díky tomu mění a vyvíjí. A ukazuje se, že Rezistence má i po několika letech od vydání pořád čím svoje čtenáře oslovit. Téma dystopií, nefunkční společnosti a boje za svobodu je stále aktuální a rezonuje, nápady Rothové pořád překvapují a je třeba rovnou říct jedno: autorka se toho nebojí, postavy padají jak mouchy. A jak už to tak umí, i tento díl je zakončen zvratem, který mění všechno a otevírá možnosti do dalekosáhlejší šíře.

Pokud vám tahle série v době své největší slávy unikla, rozhodně to dožeňte. Na papíře funguje navíc daleko lépe než na filmovém plátně.

Objednat Pevnost Plus s touto přílohou

Objednání přílohy Rezistence - Veronica Rothová:

Pošlete nám Vaše kontakty a poté se domluvíme na podrobnostech objednávky nebo předplatného. Položky označené hvězdičkou jsou povinné.