Návrat z ráje - Čestmír Vejdělek

Návrat z retro ráje! Kultovka české sci-fi se vrací v plné síle.

Sci-fi, Retro

Český vědec Řehoř Janda odlétá do hlubin vesmíru prozkoumat planetu Lucie. Tu obývají humanoidé takřka k nerozeznání od lidí. Ovšem jejich život – a také přírodu – řídí centrální superpočítač. Ten má jednu drobnou vadu… Někdo mu zapomněl vysvětlit, jak je to se slavnými třemi zákony robotiky a věcmi z nich vyplývajícími. Takže v rámci snahy o co nejlepší výkon své funkce a zdokonalování sebe samého i života celé planety se superpočítač logicky rozhodl začít nahrazovat nedokonalé živé bytosti umělými kopiemi (jsou z principu dokonalejší, protože více předvídatelné a snáze opravitelné). A to samé dělá i s přírodou. Podaří se Řehořovi planetu a její život zachránit? A jakou roli v tom všem hraje Karlštejn?

Návrat z ráje je legendární československé sci-fi ze zlatých šedesátek. Tedy z dob, kdy se u nás vědecká fantastika potýkala s tvrdým dohledem totality (ano, je to cílený útok na centrální plánování!). A paradoxně tehdy vznikla i díla, která sice v mnoha ohledech zestárla, ale zároveň mohou stát po boku svým tehdejším západním bratříčkům a sestřičkám. Což už se o produkci z let sedmdesátých a osmdesátých říct nedá. Čestmír Vejdělek svůj majstrštyk publikoval nejprve časopisecky v Mladém světě, později v Mladé frontě a nakonec po řadě peripetií se skvělou obálkou Adolfa Borna i u nás v Pevnosti. Mimochodem, kultovní status knihy podtrhla i komiksová adaptace pro ABC. Takže pokud to myslíte s domácí fantastikou vážně, není co řešit!

Objednat Pevnost Plus s touto přílohou

Objednání přílohy Návrat z ráje - Čestmír Vejdělek:

Pošlete nám Vaše kontakty a poté se domluvíme na podrobnostech objednávky nebo předplatného. Položky označené hvězdičkou jsou povinné.